Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Morderstwo w Orient Expressie - Problematyka

„Morderstwo w Orient Expressie” to powieść detektywistyczna Agathy Christie wydana po raz pierwszy w formie książki w 1934 r. Christie napisała ją przebywając w hotelu w Stambule, który od 2005 r. jest muzeum zbiorów sztuki orientalnej. „Morderstwo w Orient Expressie” uznaje się za jedną z najbardziej znanych powieści pisarki.

Hercules Poirot właśnie powraca do Europy po rozwiązaniu kolejnej zagadki kryminalnej, tym razem w Azji. Jedzie pociągiem Orient Express, który z powodu śnieżyc grzęźnie w ogromnej zaspie. Pewnej nocy w niewyjaśnionych okolicznościach zostaje zamordowany jeden z pasażerów. Detektyw postanawia wszcząć śledztwo, w którym wszyscy obecni w przedziale okazują się podejrzani. Pytanie tylko, który z pasażerów jest mordercą i czy Poirot rozwikła tą tajemniczą zagadkę?

Wokół tego pytania koncentruje się akcja powieści, w której pełno jest zaskakujących faktów, fałszywych zeznań i kłamliwych tożsamości. Docieknie prawdy okazuje się więc nie lada zadaniem również dla czytelnika, który z każdą kolejną stroną powieści przekonuje się, że zagadek kryminalnych Christie po prostu nie da się rozwiązać, a przynajmniej jest to bardzo trudne.

Dużą zaletą tej powieści jest doskonała kreacja bohaterów. Mamy tu więc Poirota – znanego z innych powieści zarozumiałego, a przy tym bardzo bystrego detektywa. Pojawia się też mnóstwo postaci drugoplanowych, a każda z nich ma wyraźnie zarysowaną osobowość.

Książka wciąga od samego początku i nie pozwala się od siebie oderwać – musimy przecież w końcu dojść do tego, kto naprawdę zabił. Christie stopniowo rozbudza naszą ciekawość i potęguje napięcie. Trzeba też przyznać, że Królowa kryminału robi to świetnie, a „Morderstwo w Orient Expressie” jest wybitną pozycją.